Plaża, słońce, woda morska, wiatr we włosach i skąpo osłonięte ciało to rzeczy, które najbardziej kojarzymy z latem. Rzeczywiście, jest to pora roku bardzo przyjemna, pozytywnie przez nas postrzegana i zwykle długo wyczekiwana. Myśląc o niej zazwyczaj staramy się nie kojarzyć jej z przesuszoną, odwodnioną, ściągniętą skórą oraz zniszczonymi, wypłowiałymi i pozbawionymi blasku włosami. Tymczasem jednak, obok przepięknej opalenizny, również owe nieprzyjemności często przypominają nam o przyjemnych i beztroskich letnich chwilach. Już u progu jesieni możemy jednak sięgnąć po kosmetyki i zabiegi, które są w stanie się pomóc nam w pozbyciu się ich.

Dbanie o włosy po lecie

Latem włosy poddawane są bardzo ciężkiej dla nich próbie. Ich częsty kontakt z zimną i zwykle słoną (bo morską) wodą, narażanie ich na działanie promieni słonecznych, ale też ukrywanie ich pod kapeluszem, chustką czy czapką z daszkiem nie poprawiło ich stanu, doprowadzając do wypłowienia (utraty barwy, spowodowanej przede wszystkim ekspozycją na słońce), zniszczenia (w szczególności końcówek) i ogólnego osłabienia. Aby wspomóc ich szybką regenerację i doprowadzić do odzyskania stanu jeszcze sprzed lata, warto podjąć się wykonania takich kroków, jak:

  • Ostre cięcie – im krótsze są nasze włosy, tym są też lżejsze – unoszą się do góry i będą się wzmacniać. Nawet kilka centymetrów mniej może okazać się zbawienne dla ich stanu.
  • Postawienie na właściwe kosmetyki – szampon wzmacniający i regenerujący w połączeniu z odżywką (najlepiej tej samej marki) na bazie kokosu lub olejku jojoba będą stymulować włosy do szybszej regeneracji o odzyskania swojego naturalnego piękna. W myciu i pielęgnacji sprawdzają się też preparaty na bazie pokrzywy i żywokostu, które tonizują skórę głowy. Warto postawić na kosmetyki trychologiczne, które powstały z myślą o osobach z problemami ze skórą głowy oraz włosami. Jak się okazuje, sprawdzają się doskonale również w profilaktyce i choć ich stosunkowo wysoka cena może odstraszać, można ją zredukować. Zwłaszcza, że współcześnie nie jest trudno znaleźć kody promocyjne do popularnych sklepów z kosmetykami.
  • Podjęcie się właściwych zabiegów pielęgnacyjnych – przeprowadzone przez specjalistów, są w stanie stymulować regenerację włosów od samych ich cebulek. Powinniśmy zwrócić uwagę na naszą technikę przeprowadzania domowych kuracji – skórę głowy powinniśmy masować ruchami okrężnymi, ożywając przy tym mieszki włosowe. Liczą się nawet takie detale, jak owinięcie głowy ręcznikiem po myciu, pozwalające na jeszcze lepsze odtwarzanie się łusek włosa.
  • Zmiana diety – włosom nie szkodzi wyłącznie słońce, ale też chociażby częste sięganie po fast foody. W kuracji nie należy więc zapominać o tym, by sięgać po produkty pełne witamin i minerałów. Wbrew pozorom, działają one na włosy w sposób bardziej bezpośredni, niż mogłoby się wydawać.

Dbanie o skórę po lecie Pielęgnacja suchej skóry

Jeżeli mielibyśmy wskazać element naszego ciała, który po upalnym i aktywnie spędzonym przez nas lecie cierpi najbardziej, musielibyśmy powiedzieć o skórze. Skąpo odziana, a wręcz praktycznie nieosłonięta, jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Również i w jej przypadku większość zabiegów, których się podejmujemy, a które zmierzać mają do poprawy jej stanu, skupiać się będzie na jej intensywnym nawilżaniu. Sprawdzą się w nim preparaty na bazie oliwy z oliwek, masła shea oraz innych produktów bogatych w tłuszcz. Najlepiej jest aplikować je zaraz po kąpieli, na nagrzane nią ciało. Jeśli ważne jest dla nas zachowanie opalenizny, powinniśmy sięgać po preparaty brązujące, które podtrzymują jej śniadość na nieco dłużej.

Szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do twarzy, która wymaga specjalnego, delikatniejszego podejścia. Najodpowiedniejsze w jej pielęgnacji będą płyny micelarne, ale i kremy z jak najmniejszą zawartością chemii (a zatem mało agresywne). Podstawą tutaj jest też profilaktyka, a zatem używanie kremów z filtrem już w czasie letnich wypadów na plażę. Po lecie, warto zadbać o preparaty pobudzające produkcję prowitaminy A i kolagenu. To dzięki nim naskórek będzie w stanie szybciej się odbudować.

Dobrą opcją są też kosmetyki koreańskie, na przykład te marki Skinfood. Choć nie należą do najtańszych, a my zapewne mamy z góry określony budżet na kosmetyki do skóry, możemy mocno okroić koszta z nimi związane, korzystając z kodów rabatowych i promocji w obrębie sklepów kosmetycznych. Nie tylko zresztą z nimi, bo wiele kuponów można wykorzystać również w obrębie całych drogerii. Wystarczy wyhaczyć te najbardziej atrakcyjne.

Podobnie, jak w przypadku włosów, tak i tutaj kluczowe może okazać się sięgnięcie po właściwą dietę. Jej podstawą powinno być nawodnienie – minimum 1,5 litra niegazowanej wody w ciągu dnia jest w stanie drastycznie poprawić jej stan i długofalowo przyczynić się do jej szybkiej regeneracji, idącej w bardzo pożądanym przez nas kierunku. Dieta powinna zawierać w sobie jak najwięcej witamin.

Nie tylko domowe sposoby sprawdzają w się w dbaniu o skórę naszego ciała. Dużą popularnością cieszą się zabiegi mezoterapii z użyciem kwasu hialuronowego – ich sesje, które odbywa się już po peelingach złuszczających, wykazują zbawiennie działanie regenerujące, zapewniające skórze niebywałą jędrność. Dobrze z tym wszystkim współgra mocznik, wykazujący bardzo podobne działanie.

Podsumowanie

Po intensywnym, ale na pewno bardzo przyjemnie spędzonym lecie, zarówno włosy, jak i skóra wymagają właściwej pielęgnacji przy użyciu sprawdzonych kosmetyków oraz asyście zabiegów, zwykle ściśle związanych z ich nawilżaniem. Liczy się w nich przede wszystkim regularność ich stosowania, ale i dobór odpowiednich do “objawów” domowych technik pielęgnacyjnych. Odbudowa struktura włosów i skóry jest niezwykle ważna – zaniechana, jest w stanie trwale pogorszyć ich stan. Nigdy więc o niej nie zapominajmy – zwłaszcza jeśli w czasie urlopu czy pobytu na plażą nie zaprzątaliśmy sobie nią głowy.