Już jakiś czas temu rozpoczął się proces przechodzenia szkoły w erę cyfrową. Coraz bardziej rozbudowane systemy informatyczne, ale i po części konieczność pchnęły naukę na zupełnie inny poziom. Zdalny. Dziś nie dziwi fakt, że oceny pojawiają się w dziennikach elektronicznych, a materiały do prac domowych czy referatów bierze się z Internetu. Rozmowy po i w trakcie zajęć mają miejsce na Facebooku, a część lub całość zajęć odbywa się w obrębie specjalnie do tego przystosowanych aplikacji. Cyfrowych, a jakże.

W tych czasach kluczowym wydaje się wybranie odpowiedniego sprzętu, który nam lub naszemu dziecku pozwoliłby na łatwiejszą i skuteczniejszą naukę zdalną. Taką przynoszącą efekty, komfortową. Ale co w tym przypadku będzie najlepsze – laptop, tablet czy komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny dla ucznia

Istnieje powszechne przekonanie, że sprzętowo (a zatem pod względem specyfikacji) nic nie jest w stanie zastąpić porządnego komputera stacjonarnego. Rzeczywiście, jest to urządzenie, które kupuje się na długie lata, a które przez cały okres swojej żywotności daje dostęp do wszystkiego, czego mogłaby oczekiwać od niego osoba ucząca się. Jego główną zaletą jest możliwość dostosowania każdej z jego części do indywidualnych potrzeb. Jeżeli na przykład ceni się własne (lub własnego dziecka) oczy, można postawić na lepszy monitor. Oczekując szybkości, inwestuje się w większą ilość pamięci RAM. Również większość oprogramowania do nauki zdalnej projektowana jest z myślą właśnie o komputerach. Nauka zdalna

Komputer stacjonarny już ze swoich założeń musi przebywać w jednym miejscu. Nie ma problemu, jeśli my – jako osoba ucząca się zdalnie – podejmujemy się nauki zawsze z domu i nigdy nie zabieramy jej poza jego obręb. Nie zabierzemy go już jednak na szkolną wycieczkę czy kolonie.

Komputer to też, niestety, zdecydowanie największy wydatek z wszystkich opcji sprzętowych do nauki zdalnej – kupić musimy bowiem nie tylko “skrzynkę”, ale i monitor oraz dodatkowe peryferia. Warto więc, byśmy jego finalną cenę starali się nieco zbić, na przykład przez wykorzystanie różnego rodzaju kodów rabatowych i promocji, zwłaszcza tych z większych marketów elektronicznych.

Tablet do nauki – czy to dobry pomysł?

Tablet to skrajność, jeżeli porównamy go do komputera stacjonarnego czy laptopa. Jego największą zaletą jest mobilność, pozwalająca zabrać go wszędzie – zdalna nauka jest zatem wygodna, możliwa do uskuteczniania również z poziomu łóżka czy “w biegu”. Tablet daje też wygodny dostęp do wszelkiego rodzaju e-booków, gier edukacyjnych oraz aplikacji do nauki języków, niedostępnych w komputerach i laptopach, bo tworzonych właśnie z myślą o urządzeniach mobilnych.

Z uwagi na fakt, że tablet jest urządzeniem do działania przede wszystkim na dotykowym ekranie, może nie sprawdzać się w pracy z edytorem tekstu. Pisanie rozprawek i krótszych esejów odpada, chyba, że dysponuje się urządzeniem 2w1 (z możliwą do podłączenia klawiaturą). Tablet powstał również z myślą o mniej wymagającym oprogramowaniu – choć można zainwestować w taki potężniejszy, urządzenia ze standardowej półki cenowej nie pozwolą na tyle, co konkurencyjne laptopy czy komputery stacjonarne.

Z uwagi na swoją specyfikę, tablet raczej nie jest traktowany jako główne narzędzie do nauki zdalnej. Stanowi zwykle dopełnienie czy to laptopa, czy to komputera stacjonarnego i jako takie sprawdza się wyśmienicie. Jego zaletą jest też bardzo niska cena, na którą może sobie pozwolić każdy.

Laptop – czy sprawdzi się u ucznia?

Laptopy w bardzo wielu przypadkach stanowią substytut komputerów stacjonarnych, a w pracy zdalnej sprawdzają się znakomicie. Tak właściwie stanowią złoty środek między tabletami, które to od nich zapożyczyły właśnie mobilność a komputerami stacjonarnymi, bardzo często proponując zbliżoną im specyfikację sprzętową. Laptopy zawierają dość duży ekran i  wbudowaną klawiaturę oraz dają możliwość korzystania z myszki – dzięki temu dawane przez nich możliwości są duże.

Z laptopa osoba ucząca się zdalnie najczęściej będzie korzystać w warunkach domowych, w roli przypominającej tę znaną z komputera stacjonarnego. Nic nie będzie jednak stało na przeszkodzie, by zabrać go na zieloną szkołę czy na tydzień do dziadków. Nauka zdalna za ich pośrednictwem nie przywiązuje nas zatem do jednego miejsca, a dodatkowo zachęca do utrzymywania prawidłowej postawy. Z laptopa częściej korzysta się przy siedzeniu na wygodnym fotelu, aniżeli na sofie czy w łóżku, jak w przypadku tabletu

Wadą laptopów jest brak modułowości, znanej z komputerów stacjonarnych. Większości ich części nie możemy wymienić czy usprawnić, co niejako ogranicza jego żywotność do maksymalnie kilku lat. Mimo wszystko jednak stanowią rozwiązanie tańsze od komputerów stacjonarnych i bardziej rozsądne dla osób uczących się w różnych warunkach, nie zawsze w domowym zaciszu. Cenę można dodatkowo zredukować – laptopy są bowiem na tyle popularnym sprzętem, że większość elektromarketów często wychodzi do klientów z promocjami i rabatami właśnie na nie. Część z nich stawia na kody promocyjne na laptopy, inne są skierowane nawet do osób nieposiadających ich. Przy ogromie wydatków związanych z przestawieniem się na pracę zdalną, tych oszczędności zdecydowanie warto poszukiwać, upatrując ich między innymi w owych promocjach. Zwłaszcza, że niektóre pozwalają oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego sprzętu może być kluczowy w nauce zdalnej. Umożliwia sięganie po nią w najbardziej komfortowych dla uczącego się warunkach, ale i pozwoli na czerpanie pełni z oprogramowania, którego będzie do tego potrzebował. Decyzję na jego temat powinniśmy podjąć rozsądnie, zawsze zwracając uwagę na indywidualne potrzeby nasze czy dziecka, któremu wspomniany sprzęt kupujemy. Choć ciężko jest wskazać najlepszą opcję spośród trzech dostępnych, a wymienionych przez nas powyżej, łatwo jest określić zalety i wady każdej z nich. Je z kolei musimy skonfrontować z indywidualnymi oczekiwaniami, wymaganiami i preferencjami osoby podchodzącej do nauki zdalnej.